Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Krakov spája poľské dejiny s európskou avantgardou

Na otázku, čo by mal turista v Poľsku navštíviť ako prvé, padne obyčajne odpoveď Krakov.

Krakov. Kde história vytekala zo všetkých puklín v omietkach domov až do meandru Visly pod kráľovským zámkom.Krakov. Kde história vytekala zo všetkých puklín v omietkach domov až do meandru Visly pod kráľovským zámkom. (Zdroj: archív MOT)

Na otázku, čo by mal turista v Poľsku navštíviť ako prvé, padne obyčajne odpoveď Krakov.

Je to niekdajšie hlavné mesto, kolíska poľskosti, najzachovalejší stredoveký mestský komplex s majestátnym Wawelom – kráľovským zámkom a katedrálou, kde sú pochovaní králi a národní hrdinovia. Tunajšie hlavné námestie je najväčšie v Európe (200x200m)!

Je aj veľkým kultúrnym centrom s mnohými múzeami, divadlami a koncertnými sálami. Krakov je aj mestom umelcov, spisovateľov a básnikov. Ešte donedávna tu žili dvaja laureáti Nobelovej ceny – Czesław Miłosz (1911-2004) a Wisława Szymborska (1923-2012).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na rozdiel od Varšavy, Vroclavu a Gdanska, toto mesto počas dvoch svetových vojen nebolo zničené. Popularitu Krakova potvrdzuje aj skutočnosť, že ho v minulom roku navštívilo až 13 miliónov turistov.

V posledných rokoch sa z typicky turistického mesta stáva z Krakova čoraz dôležitejšie pútnické centrum na svetovej úrovni. Veď je to mesto, kde študoval, slúžil ako kňaz, potom biskup, neskôr pápež a svätý Ján Pavol II. V Krakove je s ním spojených veľa miest, avšak za najdôležitejším miestom po stopách Jána Pavla II. je Arcibiskupský palác na ul. Franciszkańskej.

Oplatí sa ísť aj ďalej od centra, na štvrť Łagiewniki, kde popri niekdajších kameňolomoch, v ktorých mladý Wojtyła fyzicky pracoval, bolo postavené Centrum Jána Pavla II., v ktorom sa nachádza napríklad sanktuárium s jeho relikviami (www.janpawel2.pl), ale aj slovenská kaplnka. Pár krokov ďalej je Sanktuárium Božieho milosrdenstva a hrob sv. Faustíny.

SkryťVypnúť reklamu

Táto skromná, chudobná a slabo vzdelaná dievčina, sa vďaka svojím víziám a mystickým zážitkom, stala v poslednom čase jednou s najpopulárnejších katolíckych svätých, a obraz „Ježiš, dôverujem Ti!“, ktorý bol namaľovaný podľa jej pokynov, je uctievaný na celom svete.

Preto sa niet čo diviť, že pápež František rozhodol, že Svetové dni mládeže 2016, ktorých sa zúčastnilo aj veľmi veľa mladých Slovákov, sa konali práve v Krakove.

A takéto medzinárodné podujatia majú veľký vplyv na turistickú a kultúrnu propagáciu mesta, napomáhajú aj pri zvyšovaní počtu návštevníkov Krakova, a budú mať určite vplyv aj na zlepšovanie dopravnej, hotelovej a gastronomickej infraštruktúry.

Rozhodujúcu úlohu pri obsluhe turistov zohráva letisko Krakov - Balice, ktoré sa nachádza pomerne blízko mesta (len 11 km od centra) a má dobre rozvinuté cestné aj železničné spojenia. Vďaka neustálej expanzii z roka na rok môže obsluhovať čoraz viac cestujúcich.

SkryťVypnúť reklamu

Kým v roku 2004, teda v roku, keď Poľsko vstúpilo do Európskej únie, to bolo 841 tisíc pasažierov, v roku 2017 to bolo už takmer 6 miliónov. Letisko sa neustále modernizuje a obsluhuje rovnako klasické, nízkonákladové, ako aj charterové letecké spoločnosti. Je atraktívne aj pre cestujúcich zo Slovenska, pretože ponúka lety do mnohých zaujímavých destinácií (celkovo viac ako 90 miest).

Prečítajte si tiež: Primátor poľského mesta Tadeusz Ferenc: Som hrdý na Rzeszów Čítajte 

Blízko Krakova vedie autostráda A4, spájajúca Nemecko a Ukrajinu. Východný úsek tejto trasy bol dokončený len nedávno, a od vtedy cesta z Krakova do iných dôležitých miest v regióne ako Tarnowa, Rzeszowa či Jarosława, alebo potom ďalej smerom na Ľvov, sa stala oveľa rýchlejšia a jednoduchšia. Krakov má aj veľmi dobré vlakové spojenie s Varšavou, kam cesta veľmi výhodným vlakom IC trvá len 2,5 hodiny.

Naviac, hlavná stanica sa nachádza v centre mesta, len pár minút od Starego Rynku (hlavného námestia). Samotné čakanie na vlak môže byť príjemné nielen k vôli novej modernej stanici, ktorá bola dokončená pred Svetovými dňami mládeže, a patrí dnes medzi najmodernejšie stanice v Európe, ale aj preto, že je spojená s moderným obchodným centrom – Galériou Krakowskou, ktoré je plné obchodov, reštaurácií či iných zaujímavých možností, ako stráviť voľný čas.

V meste je 150 hotelov troj a viac hviezdičkovej kategórie, pričom Varšava ich má len 80. Dynamicky sa rozvíja aj trh so súkromnými apartmánmi. Vďaka tejto konkurencii sa ceny, najmä v porovnaní s inými európskymi mestami, nezaraďujú do tej vyššej kategórie. Príjemne bude prekvapený aj ten, kto sa chce dobre a chutne najesť, lebo ceny sú prispôsobené aj peňaženkám priemerného turistu.

Žiaľ, čo Krakovu chýba, je dobré cestné či vlakové spojenie so Slovenskom. Ale aj tu sa už objavilo svetielko v tuneli. Terajšia poľská vláda plánuje spustiť rýchle spojenie Varšava – Budapešť, ktoré povedie cez Košice. Bude to reálne po vybudovaní úplne novej železničnej trate Krakov – Szczyrzyc, ktorá radikálne skráti čas v smere - Krynica, Muszyna a hraničná stanica Plaveč. Z dôvodu na ťažký horský terén sú to vysoké investície, ktoré sa odhadujú na 1,5 miliardy eur, ale aj napriek tomu by mala byť táto investícia z priebehu niekoľkých rokov zrealizovaná.

Obraz Krakova ako mesta žijúceho z dedičstva a tradícií neukazuje všetko, čo miesto nad Vislou môže ponúknuť. Hlavné mesto Malopoľska už niekoľko rokov vedie prím ako najatraktívnejšie miesto v oblasti moderných služieb. Vo veľkej miere je to aj zásluha uznávaných vysokých škôl, ktoré vzdelávajú mladých ľudí nielen v oblasti domáceho, ale aj medzinárodného biznisu.

To je skutočne obrovský kapitál, ktorý je veľmi dobre využitý - 23 vysokých škôl, práve 200 tisíc študentov, a čo je tiež veľmi dôležité, práve 2/3 obyvateľov mesta v produktívnom veku.

Dôkazom toho je aj počet zahraničných firiem, ktorých je v Krakove takmer 5 tisíc, počet zamestnaných v sektore moderných služieb je okolo 60 tisíc, čo je ¼ všetkých zamestnaných v tejto oblasti v Poľsku, či 300 start-upov. Práve v Krakove svoje centrá otvorili také firmy ako Google, IBM, Dell či slovenský ESET, kde našli prácu desiatky ba možno aj stovky Slovákov.

Najčítanejšie na My Tatry

Komerčné články

  1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
  2. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  3. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  4. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  5. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  6. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  7. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 23 345
  2. Všetkým lepí pred voľbami 13 476
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 9 321
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 068
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 5 023
  6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 695
  7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy 4 349
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 220

Blogy SME

  1. Rado Surovka: Ešte nie je koniec ?
  2. Ján Serbák: Víťazom volieb je Peter Pellegríni
  3. Otilia Horrocks: Zopár miliónov na realizáciu košického parku, ktorý vzíde z prianí účastníkov dotazníka, tak propaguje svoj zámer Radnica Košíc.
  4. Alec Borový: Chorý muž na Dunaji
  5. Milan Buno: Aj to transrodové dievča je predsa človek... | 7 knižných tipov
  6. Michael Achberger: Kľúčové cviky na boj s celulitídou: Krok za krokom k hladšej pokožke
  7. Elena Antalová: Všetci dobrí rodáci?
  8. Miroslav Lukáč: Rôzne. Slovenskí otroci si nenechali vziať otroctvo. Naďalej sa chcú klaňať cárovi, cisárovi, Bohu a mamonu.
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 332
  2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 813
  3. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko 32 516
  4. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 574
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 26 708
  6. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 22 514
  7. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 034
  8. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 770
  1. Jiří Ščobák: V parlamentě jsou mimochodem také dva poslanci Za ľudí
  2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  6. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  7. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z MY Tatry

Ilustračná fotografia.

V rámci projektu Závislí na zdraví prinášame sériu čitateľských príbehov o úspešnom boji so závislosťou.


(red) 28. sep
Ilustračné foto

Na finálovom turnaji v Záblatí sa 4. októbra predstaví osem tímov.


27. sep
Ľudia chodia do hôr stále vo väčšom počte. Nie každý dodržiava návštevný poriadok.

V národných parkoch sú doma zvieratá, my sme na návšteve.


26. sep

Diskusiu vysielame naživo 26. 9. 2023 o 11.00 h.


22. sep

Blogy SME

  1. Rado Surovka: Ešte nie je koniec ?
  2. Ján Serbák: Víťazom volieb je Peter Pellegríni
  3. Otilia Horrocks: Zopár miliónov na realizáciu košického parku, ktorý vzíde z prianí účastníkov dotazníka, tak propaguje svoj zámer Radnica Košíc.
  4. Alec Borový: Chorý muž na Dunaji
  5. Milan Buno: Aj to transrodové dievča je predsa človek... | 7 knižných tipov
  6. Michael Achberger: Kľúčové cviky na boj s celulitídou: Krok za krokom k hladšej pokožke
  7. Elena Antalová: Všetci dobrí rodáci?
  8. Miroslav Lukáč: Rôzne. Slovenskí otroci si nenechali vziať otroctvo. Naďalej sa chcú klaňať cárovi, cisárovi, Bohu a mamonu.
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 332
  2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 813
  3. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko 32 516
  4. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 574
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 26 708
  6. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 22 514
  7. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 034
  8. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 770
  1. Jiří Ščobák: V parlamentě jsou mimochodem také dva poslanci Za ľudí
  2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  6. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  7. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu