POPRAD. Poľský inštitút v Bratislave v spolupráci s Podtatranskou knižnicou v Poprade organizujú začiatkom marca diskusné stretnutia a prezentáciu knihy poľskej spisovateľky a reportérky Ludwiky Włodek.
Srdce strednej Európy a krajina siedmich kultúr
Tá nesie názov "Štyri prápory, jedna adresa. Príbehy zo Spiša." Autorka zavíta do Popradu v utorok (5. 3.) o 16.30 h. do Podtatranskej knižnice a do Bratislavy o deň neskôr, v stredu (6. 3.) o 17. hodine do Poľského inštitútu. Informovala o tom Monika Naštická z Podtatranskej knižnice.
"Spiš je už dlhodobo fascinujúcim územím nielen pre slovenských historikov. No keď sa o tento región začne zaujímať poľská novinárka, je namieste klásť si otázky, prečo práve Spiš? Čo nové sa ešte môžeme dozvedieť o tejto časti rozdelenej dnes medzi Slovensko a Poľsko? Je to totiž typické stredoeurópske územie, na ktorom bývali vedľa seba Slováci, Poliaci, Maďari, Nemci, Rusíni, Židia aj Rómovia. Je to teda srdce strednej Európy a krajina siedmich kultúr," ozrejmila Naštická
Spiš pozoruje od detstva
Ludwika Włodek je poľská sociologička a novinárka, ktorá sa venuje výskumu ako odborná asistentka v Centre pre štúdium východnej Európy na Varšavskej univerzite.
Je autorkou troch kníh a v poslednej z nich sa zamerala práve na Spiš, ktorý pozoruje už od svojho detstva.
"Je to neobyčajne zaujímavá reportáž o tomto regióne, jeho dejinách, vlečúcich sa národnostných sporoch, ale aj o vzájomnom spolunažívaní rôznych etník na jedinom území," priblížila Naštická s tým, že autorka hľadá v knihe argument pre tvrdenie, že Spiš je geograficky aj historicky križovatkou viacerých národností, kultúr a etník. Oporu pritom hľadá predovšetkým v dejinách.
"Stretnutia s autorkou knihy sa zúčastní v Poprade za slovenskú stranu aj literárny vedec Peter Káša z Prešovskej univerzity v Prešove a v Bratislave historik Martin Homza," doplnila Naštická.