VYSOKÉ TATRY. Sochári z rôznych krajín Európy sa zišli a spojili, aby spoločným úsilím opäť tvorili ľadový skvost na Hrebienku.
Takmer štyridsať rúk tento rok vytvorilo podobu parížskej katedrály Notre Dame.
Podľa staviteľov išlo o stavbu, ktorá im dala poriadne zabrať.
Z Paríža do Tatier
Stredoveká architektúra sa symbolicky premiestnila do Tatier v podobe Katedrály Notre Dame.
„Požiar, ktorý chrám v apríli 2019 potrápil, vyvolal záujem u ľudí po celom svete. My sme sa rozhodli krásu tejto katedrály zvečniť do ľadu tak, aby ju mohli ľudia obdivovať v pôvodnej podobe, teda kým ju ešte nezahalili lešenia reštaurátorov odstraňujúcich následky ničivého požiaru,“ vysvetlil myšlienku tohtoročnej ľadovej krásy Lukáš Brodanský manažér obchodu a marketingu strediska Vysoké Tatry.
Ľadový dóm je tento rok postavený z 1880 blokov ľadu. Celková hmotnosť predstavuje viac ako 225 ton.
Kupola, v ktorej sa nachádza, má priemer 25 metrov. Najvyšší bod dosahuje výšku 11,5 metra.
Dala zabrať najviac
Adam Bakoš, hlavný staviteľ, mal pri sebe pomoc od 18 sochárov z Nemecka, Poľska, Česka, Litvy a, samozrejme, Slovenska.
Ako priznal, tento rok mu dala katedrála zabrať naozaj poriadne, vraj asi najviac v porovnaní s minulými ročníkmi.
„Každý rok sa ľadový dóm stále snažíme posúvať ďalej. Notre Dame bola pre nás výzvou. Je to veľmi zložitá stavba, má veľmi veľa gotických detailov, ktoré sme museli vypracovať. Ľad je veľmi náročný materiál,“ vysvetlil Bakoš.
Ich námahu však návštevníci veľmi oceňujú a pre nich je to najlepšie zadosťučinenie.
„Je to radosť, keď počujeme, že si to chvália. Na ľadovom dóme pracovali naozaj špičkoví sochári z Európy. Aj keď sme každý rok na konci stavby všetci poriadne unavení, stačí, že prejde pár dní a už sa nevieme dočkať ďalšieho diela, ktoré o rok vytvoríme,“ konštatoval Adam.
Šikovnosť majstrov i dôležitosť ochrany
Ľadová krása poskytuje nielen estetický zážitok, ale tiež aj istú formu osvety.
„Týmto umeleckým dielom sme chceli poukázať nielen na šikovnosť našich majstrov, ale aj na historické pamiatky a na dôležitosť ich ochrany – bez ohľadu na to, či sa nachádzajú na Slovensku alebo inde vo svete,“ uviedla Lucia Blašková, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry.
Ako dodala, ku kupole s ľadovým umením je možné sa dostať pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca alebo pešo po nenáročnej turistickej trase.
„Chrám je otvorený denne od 9.00 do 16.00 h, počas hlavnej zimnej sezóny a vianočných sviatkov sa otváracie hodiny ešte predĺžia. Vstup do baziliky z ľadu je pre návštevníkov opäť bezplatný a uskutoční sa v ňom počas sezóny aj niekoľko koncertov,“ konkretizovala Blašková.